понедельник, 25 апреля 2016 г.

Żywe sztachety inaczej jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie czyli żywoplot


Płoty roślinne z reguły spełniają role ogrodzenia, tymczasem często służą tez za ozdobę. W większości wypadków takie ogrodzenie z Winylu z Łowicza stawia się w nasłonecznionych położeniach, w których migiem wzrastają oraz silnie się zagęszczają. Co niemiara czaru maja także takie rosnące ogrodzenia, które wiodą przez osłonięte kąciki ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przezroczysta tu i ówdzie plątanina gałązek albo kwiatami kreują przyciągające wzrok obrazy, natomiast rześka wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje iż nawet mały spacer obok takiego płotu uspokaja a także rozluźnia.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego płotu, warunki które przeważają w ogrodzie, a także nasze upodobania i czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o normalnym pokroju same rosną, częstokroć także bujnie kwitną, jednakże chcą tez dużo przestrzeni. Geometryczne czy tez fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PCV zdołają być niezwykle cienkie, chociaż powinno się je regularnie zmniejszać i właściwie nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są także koszty nabycia roślin na plot.Jest zatem nad czym się myśleć, bo takie plot zakłada się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Na ogól wystarczający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•błyskawicznie wzrasta,
•cyklicznie podcinany pięknie gęstnieje i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, i nawet jeżeli je zgubi, to i tak gęstwina jego gałązek aranżuje niedostępny dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zastąpić irga błyszcząca - jesienią bajecznie się przebarwia na wielorakie kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są także żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listowie o barwie starego złota utrzymują się na gałązkach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ładnych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki a także kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się praktycznymi roślinami rekomendujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją nadawać jej kształt wyłącznie od strony ogrodu, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezmiernie wysokie, bowiem ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu stanowi barierę nie do pokonania, natomiast w razie potrzeby zasłania sąsiadujące budynki i ulice. Aby wykonać taki plot rośliny sadzimy naokoło granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, jaka przy okazji daje orzechy. Jeśli chcemy aby nasze żywe ogrodzenie było nadzwyczaj wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий