среда, 27 апреля 2016 г.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak że czasami mało fachowym ślipiem z trudem je odróżnić.

Wprawdzie kamienie ogrodzenia te są z różnych czasów oraz powstały w odmienny sposób bywają do siebie bliźniaczo podobne, tak że nieraz mało biegłym okiem z trudem je odróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, banalnej obróbce i względnie niskiej cenie. Występują w wielu obrębach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach oraz Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i też w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym sieka bądź od razu obrabia, składa na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie wysyła do miejsca budowy sztachetki plastykowe na ogrodzenie i furtkę ze sztachet. Wykorzystywany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piasek, którego ziarna nie przewyższają 2mm średnicy. Podczas gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), kiedy związki wapnia -wapiennym. Prócz podwaliny zlepiających występują tam także różne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim zmienia się odcień kamieni na sztachetki plastykowe na ogrodzenie i bramkę ze sztachet, przybierają one wtedy wielorakie kolory czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie ułożone są w warstwy o różnorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak sporych złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy wolno również siekać na sześciany o równych zarysach, użytkowane później w budownictwie (także na ogrodzenia). Można również je dzielić przy pomocy specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nieregularnych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek a także konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne ogrodzenia PVC używa się też wapienie - skały osadowe, powstałe z zebranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż oraz ślimaków.

Zazwyczaj są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a dzięki temu łatwiejsze w obróbce, lecz także mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych er geologicznych są twardsze, można je nawet polerować zalecane na ogrodzenia Winylowe na plot i furtkę ze sztachetek. Nadają się jednakże po największej części do wykorzystywania w środku budynku, gdyż poddawane działaniu warunków atmosferycznych szybko matowieją. Wapienie można zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji parków skalnych. Na Lubelszczyźnie wykorzystuje się je też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najlepiej nadają się piaskowce krzemionkowe, jako że są odporniejsze na ścieranie niż np. Wapienie.

W zależności od charakteru ogrodu a także własnych upodobań kształt kamiennych płyt może być urozmaicony – od łamanych, nieregularnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki a także ploty z PCV na ogrodzenie i furtkę ze sztachet buduje się z kamieni różnorakiego układu, złożonych na kamiennym bądź betonowym fundamencie. Jeśli ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nietypowych układach, trzeba je właściwie łączyć tzn. tak, aby kształt każdego kolejnego scalał się z poprzedzającym. Ażeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość winna wynosić 50-70 cm. Większe dziury w środku można dopełniać zaprawą cementową i gruzem. Ogrodzenie z bloczków kamiennych o skróconych równych bokach muruje się równie jak z cegły względnie pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać także do budowy schodów, kominków ogrodowych oraz pozostałych elementów tzw. małej architektury. Piaskowce stosowane do konstrukcji ogrodzenie PCV należą do skał mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca i niskich temperatur w mgnieniu oka niszczeją i nabierają brzydkiego koloru. Łatwo obrastają też mchem a także glonami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia lub rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać brud z nawierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, bowiem na kamieniu mogą pozostać mocne rysy. Sprofilowane fabryki sprzątają kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego mycia ogrodzenia z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, aby kamienie na ogrodzeniu migiem wyglądały na stare, nie możemy ich niczym ochraniać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий